Tuzla Deport Avukatı

Tuzla deport avukatı, sınır dışı edilme sürecinde sınır dışı kararının kaldırılması hakkında hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Deportun kelime anlamı sınır dışı etmek demektir. Deport (Sınır dışı) kararı ile Türkiye’de bulunan yabancılar sınır dışı edilmekte ve bu yabancılar hakkında ülkeye giriş yasağı getirilmektedir. Yabancının; oturma izninin süresinin dolması, oturma izni olsa da çalışma izni olmadan kaçak bir biçimde çalışması, vize süresi dolmuş olmasına rağmen Türkiye’den çıkış yapmaması, muvazaalı evlilik yapması, Türkiye’de suç işlemesi ve hapis cezası alması, toplum sağlığını tehlikeye sokacak bulaşıcı bir hastalığa yakalanması, uluslararası koruma başvurusunun reddedilmesi ya da bu koruma statüsünün sona ermesi gibi durumlar sınır dışı kararını doğuracaktır. Bazı durumlarda sınır dışı kararı alan yabancılara deport edilme sebebine bağlı olarak tahdit kodu konmaktadır. Sınır dışı kararının kaldırılmasına ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesinden önce bu tahdit kodunun kontrol edilmesi ve bu kontrol üzerine tahdit kodu kaldırılarak deport kaldırma süreçlerinin yürütülmesi gerekmektedir. Tahdit kodunun kaldırılması için ise idare mahkemesinde tahdit kodunun kaldırılması davasının açılması ve diğer işlemlerin profesyonelce yürütülmesi gerekmektedir.

Tuzla deport kaldırma işlemleri sınır dışı edilen vatandaşların ülkelerinde bıraktıkları hayatlarını geri alabilmeleri için büyük önem arz etmektedir. Deport kararının hangi sebeple verildiğinin bilinmesi, deport kararının kaldırılmasına ilişkin dava sürecinin yürütülmesi bakımından önemlidir. Kişi kısa süreli sınır dışı edilebileceği gibi ömür boyu geri dönüşü yasaklanabilir. Bunlara ek olarak sınır dışı sebebi olan ve olmayan kişiler hakkında bazı koşullarda deport kararı verilmeyebilmektedir. Bu vatandaşların deport kararları doğrudan iptal edilebilir veya belirli zamanlarda kolluk kuvvetlerine durumunun bildirimini yapması istenebilmektedir.

Tuzla deport kaldırma işlemleri iki türlü olabilir. İlk olarak hakkında deport kararı uygulanmış yabancı evlilik, eğitim, araştırma, çalışma veya tedavi nedenlerinden dolayı alacağı meşruhatlı vize ile sınır dışı edildiği süre dolmadan Türkiye’ye giriş yapabilecektir. İkinci olarak deport kararını alan yabancı deport kararının hukuka aykırı olduğunu iddia ederek idare mahkemesinde iptal davası açabilecektir.

İstanbul’daki yabancılar Tuzla’da bulunan geri gönderme merkezlerine yerleştirilmektedir.  Tuzla Geri Gönderme Merkezi İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından sürekli, Göç İdaresi Başkanlığı tarafından ise her yıl, İç İşleri Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından ise üç yılda bir denetlenmektedir. Geri Gönderme Merkezi’nde bulunan yabancılar haklarında deport (sınır dışı) kararının gelmesini takiben 7 günlük süre içinde Sulh Ceza Hakimliği’ne deport kararının iptali hakkında başvurmalıdır. Deport kararının yanında verilecek olan idari gözetim kararına karşı da başvuru yapılabilecektir. Deport kararı ve buna bağlı olarak verilebilecek idari gözetim kararına karşı alanında uzman ve deneyimli avukatlarla çalışılması büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden alanında uzman Tuzla deport avukatı ile çalışılması önerilmektedir. Başvurudan itibaren hazırlanacak belgeler ve masumiyet kanıtlarının toplanması için avukatlara başvurulması büyük önem arz etmekte ve yabancılara kolaylık sağlamaktadır. Otluoğlu Hukuk Bürosu olarak alanında uzman ve deneyimli avukatlarımız aracılığıyla siz danışanlarımıza Yabancılar Hukuku kapsamında deport kaldırma süreçlerine ilişkin hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Tuzla deport avukatı ihtiyacınız bu anlamda tarafımızca rahatlıkla karşılanabilecektir.

Yukarıda Tuzla deport avukatı hakkında tarafınıza bilgi sağlanmıştır. Sınır dışı kararına ilişkin danışmanlık ve avukatlık hizmetine ihtiyacınız olması halinde deneyimli ve seçkin avukat kadromuz ile ihtiyaçlarınıza en doğru, şeffaf ve güvenilir hukuki hizmeti Otluoğlu Hukuk olarak sağlamaktayız. Ayrıntılı bilgi için İletişim kısmında yer alan destek hattımız ve e-posta adresimiz aracılığıyla tarafımızla iletişime geçebilirsiniz. İletişim adreslerimizi kullanarak randevu almak istediğiniz konuyu tarafımıza ilettiğiniz takdirde ön bilgilendirme alabilir ve randevu tarihinizi belirleyebilirsiniz.

Oretra